copdegil 2 Ekim 2022

Hurda ve Geri Dönüşüm

Atık yönetimi kritik bir konudur çünkü insanlar günlük olarak atık üretir. Ne yazık ki, çoğu ülke atıklarını düzgün bir şekilde ele alacak kaynaklardan yoksundur. Sonuç olarak, birçok ülke katı geri dönüşüm programları uygulamaya başladı. Bunu yaparak, gelir elde edebilir ve karbon ayak izlerini azaltabilirler. Hurda metal ve plastiğin toplanması ve satılması, ülke hükümetlerinin geri dönüşüm çabalarından para kazanma yollarından biridir.

Ortalama olarak, her kişi günde yaklaşık 4 kilo atık üretir – bu, kendilerini rahatsız etmeye yetecek kadardır. Çoğu ülke çöpleri düzgün bir şekilde yönetecek fonlara sahip olmadığı için, para için hurda metal ve plastik toplamaya başvuruyorlar. Örneğin, Çin ve Hindistan, yeniden kullanılmış ürünler için büyük pazarlardır. Şantiyelerden ve üretim tesislerinden hurda metal toplarlar ve sonra kâr için bu alanlara geri satarlar. Hatta hükümet bu çabaları sübvansiyonlarla destekliyor, böylece herkes geri dönüşüm çabalarından faydalanabiliyor.

Sanayi ülkelerinden hurda metale yüksek talep olduğundan, çoğu inşaat sektöründe yeniden kullanılıyor. Metal, çitler ve kapılar gibi yeni yapılarda yeniden şekillendirilir. Bu sayede inşaat şirketleri çevreyi iyileştirirken aynı zamanda ekstra gelir elde edebilirler. Ayrıca fabrikalardan ve evlerden toplanan plastik atıklar için de bir pazar var. Bu şekilde, insanlar geri dönüştürülebilir öğeleri geri dönüştürülemeyen çöplerden kolayca ayırabilir. Bu nedenle, ajansların şantiyelerden topladığı geri dönüştürülmüş malzemeye büyük bir talep var.

Ne yazık ki, her hurda satıcısı müşterilerinin geri dönüştürülebilir çöplerinden para kazanmaz. Çoğu insan hurda satıcılarının para için hurda metal ve plastik topladığını anlamıyor. Sonuç olarak, bazıları yetkililer tarafından toplanan tüm materyalin ücretsiz olduğunu düşünüyor – mümkün olduğunda bunun için ödeme yapsalar bile. Bu soruna yardımcı olmak için, yeniden satış öğelerinin çöp sahası yöneticileri için nasıl gelir yaratabileceği konusunda daha iyi bir eğitime ihtiyaç vardır. Ek olarak, hükümetlerin tüm hurda satıcılarının toplanan hurdalardan nasıl kâr elde edeceklerini anlamaları için politikalar uygulaması gerekir. Aksi takdirde, herkes çöplerini sorumlu bir şekilde geri dönüştürmeye çalıştığında herkes gelir kaybeder.

Geri dönüşüm çalışmaları önemlidir çünkü herkes günlük olarak atık üretir. Bununla birlikte, çoğu ülke, hurda metal ve plastik gibi çöpleri düzgün bir şekilde yönetmek için gereken fonlardan yoksundur ve bu da koleksiyoncular için büyük kazançlar sağlar. Birçok kişi, Malzeme Geri Dönüşüm Tesislerinin (MRF) kâr amacıyla hurda metal ve plastiği topladığını bilmediğinden, bunu gelişigüzel yaparlar. Bu soruna yardımcı olmak için, yeniden satış öğelerinin çöp sahası yöneticileri için nasıl gelir yaratabileceği konusunda daha iyi bir eğitime ihtiyaç vardır. Ek olarak, hükümetler, tüm hurda satıcılarının toplanan hurdalardan nasıl güvenli bir şekilde kar elde edeceklerini anlamaları için politikalar uygulamalıdır.

Atık Danışma

Hurda ve Geri Dönüşüm 1 cop degil randevu hurdaci cagir1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir