Toplanmaya Değer Hurdalar

Toplanan her hurdanın farklı bir değeri vardır. Ancak en değerli hurdalar metallerdir.  Çünkü metal hurdalar Sanayi alanında hammadde olarak kullanılır. Bunlar bakır, alüminyum ve benzeri metallerdir. Ancak her metal aynı değere sahip değildir. Bakır ve alüminyum, değeri en fazla olan metallerdir. Metaller endüstri alanında yeniden hammadde üretmek için kullanılır. Bununla birlikte bakır ve alüminyum gibi bazı metaller doğada nadir bulunur. Bu ürünlerden yeniden bulmak hammadde konusunda önemli bir katkı sağlar. Ayrıca endüstri alanında bu metallere ilişkin eksiklik ve gereksinim de hurda toplayanlar tarafından giderilir. Bu yüzden hurda toplayan çoğu kişi ne toplaması gerektiğinin farkındadır. Zamanla hangi metallerin ve hangi maddelerin toplanması gerektiği hakkında bilgi edinirler.

Hurda Çeşitleri

Özellikle soyulmuş bakır adı verilen malzemeden yapılmış hurdaların piyasa değeri yüksektir. Bunu sarı madeninden yapılmış olanlar, alüminyum, krom ve kurşundan yapılanlar takip eder. Demirden yapılan araçlar da önemli bir hurda malzemesidir. Bu hurdalar mıknatıs aracılığıyla ayıklanır. Daha sonra eritilerek tekrar demir elde edilmesinde ve farklı yerlerde kullanılır. Plastik hurdalar arasında en değerli olanlar ise şeffaf pleksi adı verilen plastikten yapılmış olanlardır. Plastiğin hammaddesi ise naylondur. Naylon hurda toplamak da önemli bir iştir. Özellikle beyaz naylon diğerleri arasında daha değerlidir. Son olarak kağıt da önemli bir geri dönüşüm malzemesidir. Kağıtlar da kalitesine göre birkaç çeşide ayrılır.

Hurda Toplamak ve Çevreye Duyarlılık

Geri dönüşebilen bu malzemeleri toplamak çevremize önemli bir katkı sağlar. Bunlar doğada kendi halinde bırakıldığında uzun bir süre yok olmaz ve üstelik zarar verebilir. Ancak toplanıp yeniden hammaddeye dönüşmeleri çok faydalı bir işlemdir. Bu yüzden hurda toplayıcılığı önemli bir meslektir.

Written by eraykut barel